10 pont, ami nem rengeti meg a világot
Orbán 10 pontja nem több, mint egy meglehetősen gyenge színvonalú blöff. Ami használható benne, az eddig is létezett, ami meg eredeti szellemi termék, az csak ártana Európának. Úgy erősítené a határok védelmét, hogy gyengíti a közös határvédelmet, és úgy rendezné a menekültek érkezését, hogy neki ne kelljen részt vállalni benne.
A miniszterelnök 10 pontos menekültügyi javaslatát a mérsékel jobboldali pártokat tömörítő Demokrata Centrumpártok Internacionáléja ülésén terjesztette elő. Orbán, akiről ma már elég kevesen gondolják, hogy demokrata vagy éppen centrum politikus lenne, ebben a környezetben próbálta elhitetni, hogy ő birtokában van a menekült válság keménykezű, de mégis jogszerű és emberséges megoldásának. Nem sikerült.
A legfontosabb politikai üzenet a határok védelme, a kormányzati sulykoló szakmunkások is ezt emlegetik. Nézzük, mint tartalmaz ebben az ügyben a 10 pont.
Mindenki tartsa be a vonatkozó uniós szabályokat, javasolja egyrészt a magyar miniszterelnök, akinek kormánya ellen éppen a menekültügyi szabályok megsértése miatt folyik kötelezettségszegési eljárás. Másrészt pedig azt, hogy szerződés alapján az uniós határvédelmi ügynökség segítse ki azokat a tagállamokat, akik nem tudnak megfelelni a kötelezettségeiknek. Csakhogy a Bizottságnak a jelenleg a Tanács és a Parlament előtt lévő javaslata a közös közös Európai Határ- és Parti Őrségről ennél sokkal erősebb, többek között azt is lehetővé teszi, hogy az uniós akár a tagállam kérése nélkül is átvegye a külső határ védelmét. Orbán tehát úgy erősíti a határok ellenőrzését, hogy gyengíteni igyekszik a határok védelmét erősítő javaslatot.
Ami meg a schengeni zónából való kizárást, mint a nem megfelelő (ki szerint?) együttműködés szankcióját jelenti, talán még a miniszterelnök is tud róla, hogy bizony az Unió külső határain vannak nem Schengen tag országok is, például Bulgária, aminek éppen Törökországgal van közös határa. Azt vajon nem kell őrizni?
Ami a javaslat további pontjainak többségét illeti, azokat a leginkább az köti össze, hogy ezek már Orbán nélkül is eszébe jutottak az Uniónak, na meg az, hogy a magyar kormány eddig nem nagyon törte magát a végrehajtásukban. Hogy néhány példát említsünk, a magyar határon engedtek tavaly nyáron sokezer menekültet azonosítás nélkül, és éppen Orbán jelentette ki, hogy Magyarországon nem lesznek a regiszráció céljait szolgáló "hotspotok". Szintén Orbán volt az, aki még egy kamu vétó belengetésével is próbálta megakadályozni a menekültügy szempontjából legfontosabb nem uniós országgal, Törökországgal való megállapodást. Legfeljebb annak örülhetünk, hogy ezekben az ügyekben Orbán mostanra annyira magáévá tette a közös európai álláspontot, hogy már úgy emlékszik,hogy ezek az ő saját ötletei.
Persze az egész kínos tornamutatvány valódi célja a szokásos belpolitikai használatú ködösítés. A dokumentum ismét összemossa az “illegális migránsokat” a menekültekkel és úgy tesz, mintha az, hogy egy ország biztonságos származási vagy tranzitországnak minősül-e, az csak elhatározás kérdése lenne (mennyire és kinek biztonságos például Törökország vagy Líbia?). A végén aztán oda jut, ahová mindig, hogy senkinek se kelljen kötelezően részt vállalnia a menekültek fogadásában.
Természetesen tudjuk, hogy a "kvóta" elutasítása, most, hogy vasárnapi boltzár már elesett, a nemzet megmaradásának és függetlenségének legfontosabb vezérlő csillaga. Ettől még ez még nyilvánvaló képtelenség. Orbán egyrészt azt szeretné, hogy a menedékkérők az unión kívül nyújts be a kérelmét, másrészt viszont arra nincs válasza, hogy ha nincs áttelepítést, akkor mi történik azokkal a menekültekkel, akiket befogad az Unió.
Azt, hogy ez az álláspont mennyire kínosan vállalhatatlan az is mutatja, hogy az erről szóló mondatot megpróbálták egy, a szabályos bevándorlásról, tehát teljesen másról értekező pont végén elrejteni, a lehető leghomályosabb fogalmazással.
Orbán ettől a javaslattól aligha lesz befolyásos európai politikus, bármit is súg becsvágya és bármivel is hitegeti udvartartása. Az újabb ötletelése legföljebb az európai szélsőjobb köreiben vált majd elismerést.