Irány a múlt!
A kormány ismét bevezetné a megszüntetett, tisztán szakképzési évfolyamokból álló oktatásformát. Elsősorban a gyakorlatorientált szakmákban - mint az építőipari, kereskedelmi vagy a vendéglátó-ipari - tartják ezt szükségesnek - ismerteti a keddi Magyar Hírlap.
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára a lapnak elmondta: megvizsgálják az előre hozott szakképzést, mindenekelőtt a kétkezi munkát igénylő területek esetében, ha pedig pozitív visszajelzést kapnak, újra megteremtik a hároméves szakoktatás rendszerét.
Gazdasági Rádió: újra jöhet a hároméves szakképzés.
A magyar okatatásügy talán egyetlen sikere az elmúlt években az oktatás időtartamának kitolódása, és ezen belül is az érettségit adó középiskolában végzők arányának növekedése volt.
Ma a szakiskolába a legkevésbé sikeres diákok járnak, akiknek egy sor gondja van alapvető képességekkel ír. A kormány szerint nekik kellene a gyakorlatorientáltság jegyében négy év helyett három alatt végezni.
Ha meg is szereznek egy szakmát tiszteségesen (ami kétséges: például ma már egy pincér munkája is ígényel némi számítógépes ismeretet), akkor sem lesznek képesek később új szakmát tanulni, alkalmazkodni.
Kinek jó ez? Elsősorban a (butább) vállalkozónak. Olcsó, kiszolgáltatott, fiatal munkaerőt kap, gyorsan. Aztán, ha fejlődik a technika, változnak a körülmények majd utcára rakja egy képzettebb kedvéért.