Miért késik a hatékony európai közös menekültpolitika?
Aki csak Orbán nyilatkozataiból tájékozódik, azt hihetné, hogy az egész Európai Unióban (persze rajta kívül) senkinek fogalma sincs arról, hogy mit kellene tennie a menekültválság kezelésére. A helyzet viszont az, hogy vannak jó elképzelések, csak éppen Orbán és haverjai akadályozzák azt, hogy ezek meg is valósulhassanak.
Juncer elnök múlt héten ismertette az Európai Bizottság javaslatait a Parlament ülésén. Ezek mindennek nevezhetőek, de bártortalannak semmiképpen sem. A korábban tervezett 40 ezer helyett 120 ezer menekült elosztása a tagállamok között, hatékony fellépés az embercsempészekkel szemben, a menedékjogi eljárások gyorsítása, jelentős segélyprogramok a származási országok fejlesztésére. Ez így együtt már komoly eredményeket hozhatna.
Csak éppen ahhoz, hogy legyen is ebből valami, kell a tagállamok hozzájárulása is, amit néhányan minden eszközzel meg akarnak akadályozni. Ugyanakkor a hangulat jelentősen megváltozott tavaszhoz képest. A nagy uniós tagállamok teljesen egyetértenek abban, hogy sürgősen tenni kell valamit, és rohamosan fogy az Orbán kottájából játszó kelet-európai "bajkeverők" száma.
Update
Csütörtökön az Európai Parlament sürgősséggel megszavazta a 120 ezer menekült újraelosztására vonatkozó javaslatot. A szándék nyilvánvalóan az, hogy világosan üzenjenek a tagállamok vezetőinek. A javaslatot a baloldali pártok magyar képviselői támogatták, a fideszesek és a jobbikosok boldog egyetértésben ellenezték, A Fidesz a saját pártcsaládjukkal, az Európa Néppárttal is szembe kerül ebben az ügyben. A jövő héten újabb bel- és igazságügyi tanács, majd európai csúcstalálkozó következik. Ezeken most már minden valószínűség szerint kötelező többségi döntés születik. Lesz tehát közös európai rendszer, csak az kérdés, hogy Magyarország ennek alakítója, vagy csak elszenvedője lesz.
EU tries again on migration plan
[caption id="" align="alignnone" width="759"] Forrás: Index.hu[/caption]